2010. augusztus 4., szerda
Sajtos stangli
Egy ismerősöm anyukája sütötte így a sajtos stanglit, szerintem ez a legjobb stangli, amit valaha is ettem, visszatérően meg szoktam sütni, amikor valaki rákíván a családban, vagy ha vendégeket várok.
Hozzávalók:
0,5 kg rétesliszt
20-25 dkg reszelt sajt (fele a tésztába, fele a tetejére)
2 dkg élesztő
1 dl tejföl
2 ek étolaj
15 dkg zsír (libazsírral a legjobb)
2 tojás sárgája a tésztába
tojás fehérje a tészta tetejére
1,5 teáskanál só
A hozzávalókat jól össze kell gyúrni, majd 1 órát pihentetni. Pihi után kb. 0,5 cm vastagra kinyújtani, tetejét tojás fehérjével megkenni, sajttal megszórni, derelyevágóval vékony csíkokra vágni és 200 fokon előmelegített sütőben légkeveréses üzemmódon kb. 12 percig sütni.
Én ma utólag kentem meg tojással és szórtam meg sajttal, eléggé le is szóródott róla. :))
Készítettem még ugyanebből a tésztából sajtos szíveket is, hátha valaki örül nekik.
Mogyorós keksz / kifli
Nagyobbik lányom folyton a mákos kiflikéket kéri, ma is kikereste a szakácskönyvből, megmutatta, hogy "Anya, ezt már nagyon régen ettem, ilyet süssél!". Mák nem volt itthon, ám volt a receptkönyvben pár oldallal utána egy ilyen mogyorós keksz, amit némi módosítással megsütöttem. Sajnos nem volt itthon mogyoróm, diót nem volt kedvem törni, úgyhogy ma dejóval készültek a sütik. A próbát kiállták, a gyerekek csak úgy tömik magukba.
100 g őrölt mogyoró/dejó/dió (ami otthon van éppen)
250 g finomliszt
1 csipet só
1 tojás sárgája
1 tojás fehérje kenéshez
200 dkg vaj
125 g cukor
1 vaníliás cukor
A darált mogyorót a liszttel, sóval összekeverjük.
A másik edényben a vajat a tojás sárgájával és a cukorral habosra keverjük, majd apránként hozzá adva a száraz összetevőket, cipót gyúrunk belőle, amit 1 órán át a hűtőben pihentetünk.
A tésztából kiflikék és formák is szaggathatók, habár elég ragadós-törős a tészta, tehát egyszerű formákat használjunk inkább.
Ha kiflik készülnek, akkor vastag rudat kell sodorni a tésztából, amelyből 1-2 cm szeleteket vágva, kifliket kell megformálni.
Ha formák készülnek, akkor a tésztát alaposan ki kell nyújtani, szaggatni, tepsire tenni, tojásfehérjével megkenni és tetejére mogyorót, diót, mandulát tenni.
180 C-ra előmelegített sütőben kb 15 perc alatt sül meg. Először még puha, várni kell, hogy a sütőlemezen hűljön ki.
Később a kekszeket olvasztott csokival, egyébbel lehet díszíteni.
Cseresznyés kakaós muffin
Úgy hozta a sors, hogy ma három fajta sütit sütöttem. Egyet az uram kedvéért, egyet a gyerekek kedvéért, egyet a barátnőim kedvéért. Ezek közül az egyik a cseresznyés muffin:
10 dkg rétesliszt,
10 dkg finomliszt
1 csomag sütőpor,
5 evőkanál cukor,
1 db tojás,
1,5 dl tej,
1 dl étolaj
befőtt cseresznye
Elkészítése: A lisztet, a sütőport és a cukrot összekeverjük. A tojást a tejjel és az olajjal robotgép habverőjével elkeverjük egy másik tálban, és a cukros liszttel összedolgozzuk.
Szilikon formákba pakoljuk 3/4-ét (formákat kb. 1/4-ig kell tölteni), majd a maradék tésztához hozzá keverünk 1 ek kakaóport. A fehér tésztára ráteszünk 1 db magozott cseresznyét, majd egy kis teás kanállal a barna muffin tésztával befedjük.
Előmelegített sütőben 200 fokon 20-25 perc alatt (tűpróbáig) szép pirosra sütjük.
Kb. 14 kisebb muffinformával sütöttem.
Én szilikon muffin formában sütöttem, s nem ragadt bele; de a kiszedéssel mindenképp várni kell 10-15 percet, hogy hűljön.
Ha nem elég édes, akkor cukormázzal lehet díszíteni, habár elég furcsán néz ki rajta, mint a mellékelt ábra mutatja :).
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)